„Népek találkozása a Mohácsi Dunánál” címmel 2014-ben nyílt meg a Kanizsai Dorottya Múzeum állandó kiállítása.
Mohács város lakosságának életében a Duna nagy jelentőséggel bírt, és bír a mai napig. Az itt élők számos munkalehetőséget találtak a folyónak köszönhetően, mivel a foglalkozások nagyrészt a vízhez kötődtek. A Duna mohácsi szakaszán a 19. sz.-ban még számos úszó vízimalom dolgozott, és a folyó, valamint annak ártere bőséges halfogást biztosított.
A virtuálisan elérhetővé tett kiállításrész a Dunához fűződő tevékenységeket, szokásokat mutatja be, az évszázadok alatt megőrzött tárgyakon és dokumentumokon keresztül (mint pl. halászat, hajósélet, révátkelés, dunai mosás, fürdés stb.).
Nepomuki Szent János, a „vízenjárók” védőszentjének májusi ünnepét mindenkor nagy pompával tartották meg. A hagyományt az 1990-es évek elején újra felelevenítették, és ’jánoskázás’ néven
azóta minden évben megrendezik. Az esemény nagy népszerűségnek örvend Mohács és vidéke lakosságának körében, melyre rendszerint más Duna-menti országból is érkeznek vendégek.
A szabad kiállításrésszel szemben található vitrinsor Mohács város soknemzetiségű lakosságának történetéből és néprajzából ad ízelítőt.
A Kanizsai Dorottya Múzeum elérhetőségei:
E-mail:
muzeum@mohacs.huFacebook oldal:
https://www.facebook.com/KanizsaiDorottyaMuzeumMohacs/Instagram: @kdmmohacs
Honlap:
http://www.kanizsaidorottyamuzeum.hu/#muzeumozzaszobadbol